Bilgilendirme Resimleri
YAYIN PANOSU

Mysql Nedir?


MySQL şu anda internetteki en popüler açık kaynak kodlu veritabanı yazılımı ve kolayca indirilebilme seçenekleri bulunan veritabanı yönetim eklentisidir.Eğer bizler bugün milyonlarca sitede rahat bir şekilde gezinebiliyorsak ve verilerimizi kaydedebiliyorsak bunları hep MySQL’e borçluyuz.

Veritabanı nedir?

Veritabanı verileri saklamaya yönelik bir yönetim sistemidir. Örneğin şu anda bilgisayarınızda birçok veriyi dosyalara bölerek saklıyorsunuz. Ne zaman bir veriye ulaşmak isterseniz gerekli olan dosyayı çalıştırmanız gerekiyor.Veritabanları verileri farklı bir sisteme sahiptir, tablolanmış olarak kodlanırlar ve kodlanmış olarakta tablolardan çağırılırlar. Böylece hem veriler daha az yer kaplamış olurlar, hem de verilere erişim hızı çok daha artmış olur. Binlerce forum yazılımının aynı sunucu üzerinde çalışabilmesini ve binlerce kullanıcıya hizmet edebilmesini büyük ölçüde MySQL gibi gelişmiş veritabanı yazılımlarına borçluyuz.Bu yazılımlar çoğunlukla başka yazılımların varlığına ihtiyaç duyup o yazılımın Mysql’yi tetiklemesi ile bilgi akışı sağlar örneğin bir php kod ile mysql veritabanından veri çektiğimizde kodlarımız mysql’nin kodlarını aktifleştirici bir görev alır.Bunun yanında mysql kullanıcılarına ya çok sıkı yada tam yetki verebilen esnek güvenlik yapısına sahip çok güçlü bir sistem diyebiliriz.

MySQL, tuttuğu tablolarla çok kullanıcılı sistemlerde söz konusu olan erişim hakları sorununu başarılı bir şekilde çözmektedir. MySQL’in 4.0 sürümü ile birlikte “transaction” desteği, 4.1 sürümüyle birlikte de alt sorgu desteği eklenmiştir.Ayrıca “veri tutarlılığını (referential integrity)” sağlama işinin programcıya bırakılması tercih edilmiştir, ancak bu bir dezavantaj olarak görülmeyebilir. Çünkü pek çok veritabanı programcısı VTYS’lerdeki veri tutarlılığı’nın esnek olmayan, zorlayıcı bir özellik olduğunu düşünmektedir.

Mysql Kapasitesi Nedir?

Mysql alan büyüklüğüne ve sorgu sayısına göre hızını ve kapasitesini belirleyen bir sistemdir ve dünyada 650000 tablo ve 5,2 Milyar Satır veri içeren MySQL veritabanları bulunduğu bilinmektedir.

Ne işe yarar bu mysql sorusunu bu yazının sonunda sorardanız biraz ayıp etmiş olursunuz fakat yinede ben söyleyeyim mysql gerek site gerek işletim sistemlerinin verilerini içinde tutan köklü bir veritabanı sistemidir ve bu gün dünyada 6-7 milyon arası kullanıcısı vardır.

  • BÜYÜLT Yazıyı büyültmek.
  • KÜÇÜLT Yazıyı Küçültmek.
  • TAM EKRAN Tam görmek için.
  • NORMAL EKRAN Normal görmek için.
Yazarın yazarı hakkında merak edebilecekleriniz ve yazarın kendini açıklaması
  • Hakkında ne biliyorsunuz?
  • Hobileri nelerdir?
  • Sosyal Paylaşımdaki yeri neresi?
  • Merhaba Ben

Bu yazı için Henüz yorum yapılmamış.Bir yorum da sen ekleyebilirsin !

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>