Bilgilendirme Resimleri
YAYIN PANOSU

Mardinli Sarıkız Örümceği


Birçok kişinin marifetlerini duyunca hayrete düştüğü bir örümceğin bu kadar zararlı,bu kadar zehirli olabileceğini düşünemeyeceği Mardin örümceği Sarıkız.

Yazımın başında sadece Mardin dedim fakat sadece Mardine özgü değil bu örümcek doğu bölgelerimizde ender rastlanan fakat ısırdığında kısa bir zaman sonra vücudumuzun etlerini yok eden bir etkiye sahip zehir bulunduran ilginç bir örümcek.Bu örümceğin Sarıkız adını taşıması ise dış kabuğunun tamamen sarı olmasıdır.Sarıkız diyince öyle sevimli,zararsız birşey sanmayın.Bu örümcek daha çok 2007 senesinde etkinlik göstermiş ve köylüler tarlalara bile gitmek istememişler ve örümceğin et yediği bir kıyma deneyi ile kanıtlanmıştır.Örümcek yaklaşık 5-13 cm arası boyutlarda görülebilmekte.

Örümcek ile ilgili bir video 2007’de çekilmiştir.

Sarıkızlar dış sindirim benzeri bir sindirim yapmakta ve insan derisini yemeye kalkıştığında,derinizin yendiğini bile anlamazsınız çünkü derinizi önce değişik bir zehir ile uyuşturur ve salgıladığı enzimlerle derinizi – etlerinizi parçalar sonrasında ise parçalanmış etleri sindirir tabi bu uyuşturma olayı biraz uydurma gibime geldi aslı tam olarak açıklanmamıştır fakat et sindirdikleri kesindir..Tabi sindirme olayını bir anlık olarak gerçekleştirmez insan vücudunda küçük bölgeler için 1-2 güne ihtiyaç duyar tabi bu zaman diliminde de örümcek farkedilir.

Neden doğuda görülürler?

Soğuk kanlı bir yapıya sahip oldukları için sıcak ortamları çok severler ve sıcak ortamlarda ürer,yaşamını devam ettirirler bu yüzden ülkemizin doğusunda görülmektedirler.

İnsanlara ne çoklukla saldırırlar-ne zamanlar saldırırlar?

Aç olmadıkları sürece ve dışarıdan hayatlarını etkileyebilecek bir tehtit unsuru görmekdikleri sürece insanlara zarar vermeyen yaratıklarıdır fakat siz örümceği gördüğünüzde ona etki eder – sürüşürseniz doğal olarak sizlerede saldıracaklardır.

Vücut yapılarında kıllara raslanır ve ağızları ikiye ayrılabilen yapıdadır.10 bacağa sahiptirler.Genellikle insan vücudunun içine işlemeleri 2-3 gün alır.Sizlere resimlerini göstermek isterdim fakat insan vücudu üzerindeki etki resimleri -yara resimleri +18 görüntülerdir.Lütfen google’de bu konuyu görsellerde arayın ve örümceğin insan vücudu üzerindeki etkisine şahit olun.

Temas Halinde Yapılması Gereken

Öncelikle fark edildiğinde ilk olarak bölge mikrop kapmaması-enfeksiyon kapmaması amacıyla dezenfekte edilmelidir sonrasında ise hiç ama hiç vakit kaybetmeden en yakın hastaneye doğru yola çıkılmalıdır. “Bi örümcek ne yapabilirki 2-3 güne geçer” gibi düşüncelere sakın kapılmayın çünkü örümcek gerçekten ölümcül etkiye sahip bir örümcektir.

 

 • BÜYÜLT Yazıyı büyültmek.
 • KÜÇÜLT Yazıyı Küçültmek.
 • TAM EKRAN Tam görmek için.
 • NORMAL EKRAN Normal görmek için.
Yazarın yazarı hakkında merak edebilecekleriniz ve yazarın kendini açıklaması
 • Hakkında ne biliyorsunuz?
 • Hobileri nelerdir?
 • Sosyal Paylaşımdaki yeri neresi?
 • Merhaba Ben

Bu yazı için 1 yorum yapılmış.Bir yorum da sen ekleyebilirsin !
 1. şakir parmaklı - 25 Temmuz 2013 - 20:51-Cevapla

  sarıkız buuuu

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>