Bilgilendirme Resimleri
YAYIN PANOSU

Limondan Elektrik Üretilir mi?


Şimdi bu deneyi bilmeyenler eminim içlerinden “Hadi canım dalga mı geçiyor bu bizimle,bu admin şaşırmış.” gibi düşünceler geçirebilirler ama dediğim tamamen gerçek bazen böyle küçük düzenekler ile hiç hayal bile edemeyeceğiniz şekilde bi anlamda saçma salak gelebilecek deneyler ile elektirik vs. enerji kaynakları üretilebiliyor.

Deney için Gerekli Olacak Malzemelerimiz

 • 3-4 adet Limon fakat limonların ekşi olması ve büyük olması bizim için saha iyi olur çünkü limonun ekşi olması asidik özelliğinin fazla olduğunu gösterir böylece küçük bir limondan bile daha fazla elektirik üretebiliriz.
 • Limon sayısına göre 3-4 adet limona saplanmak için ayarlanmış çinko çivi ve çivilerin kısa olması tabi kısa deyince orta boyutlara yakın olması tercihimiz olmalıdır.
 • Yine limon sayısına göre 3-4 tane bakır,bakırın tel olması tercihimiz fakat bakır olan herşeyde olabilmektedir.
 • Elimizide olacak enerji ile kendini aktif edebilecek düzeyde bir led veya ışık kaynağı,2-3 V ile çalışan herşey olabilir.

Deney elemanlarımızı hazırladıysanız.Deneye başlamak için uygun pozisyonu alın ve deney elemanlarını büyük bir titizlik ile bağlamayı unutmayın.Küçük bir hata düzeneğin çalışmamasına neden olabilir.Fakat unutmayın ki yaklaşık bir limon ile 0,7-0.9 V arası bir güç elde edebiliriz ona göre limon sayısını arttırmak gerek olabilir.Yani siz 4 limon kullandığınızda 3,5 V gibi birşey elde edersiniz.Bu gibi meyvelerden çokta birr enerji beklemeyin eğer bunlardan fazla enerji elde edilseydi bugün dünyada Nükleer Elektrik santralleri olmazdı değil mi?

İlk aşamamaızda deneyimizin + ve  – kutuplarını oluşturacak çinko ve bakır elemanlarımızı limonun içine iyice bir yerleştiriyoruz.Boşluk bırakmamaya çalışın.

Sonrasında ise aşağıdaki küçük resimdeki gibi deney elemanlarımızı yerleştirdiklen sonra onlar bir tel ile pilin veya her ne çalıştıracaksan + ve – olarak bağlıyoruz ve deneyi sonuçlandırmış oluyoruz deney çinko limon içerisinde tamamen çözülene kadar devam eder.

Bir çılgınlık yapıp 100 tane limonu bu şekilde seri bağlayıp 100 V ‘lara kadar yüksek enerjiler elde edebilir belki masaüstü bilgisayarınızı limonlar ile çalıştırabilirsiniz tabi limon bahçeniz neyin varsa.

Peki Neden Limon?

Biliyorsunuz ki limon asidik özellik gösteren yani asit bir meyvedir fakat asit derecesi fazla olmadığı için limon ne ağzımızı eritir nede acı verici bir his bırakır sadece ekşidir.Asitlerde ekşi olur zaten.Farkedersiniz ki birde deneylerde Çinko kullanılmakta bu çinko bizim limonumuz ile tepkimeye girer yani çinko asit içerisinde çözünür böylece etrafta (-) yükler birikir ve deneyin bir kısmı – yüklü olur.İşte Limonun şeçilmesinin asıl nedeni kolay elde edilebilen basit yapılı asit olmasıdır.

Nasıl Oluşur?

Neden limon kısmında – yüklerin nereden geldiğini biliyorsunuz şimdi ise elektiriği oluşturmak için + yüklerin nereden geldiğini söylemeliyim işte burada devreye bakır giriyor.Düzenekte bakır üzerinde (+) yükler birikir ve ortamın birr tarafı – yüklü bir tarafı + yüklü olur ve sonuçta pil yapısına gelen bir elektirik akımı söz konusu olur ve sizler bu elektrik akımının arasına bir tel ile bağlantı çekip bir ışık yada led bağladığınızda otomatik yanar zaten.

Sonsuza kadar sürermi yoksa bir sonu var mı?

Tabikide bir sonu var çünkü çinko çabuk çözünen ve çözündüğünde (-) yüklerini kaybeden bir maddedir ve eğer Çinko mevcut limon ile tam bir çözünmeye uğrarsa ortamdaki (-) yük kaynakları yok olacağından devir sona erer ve güç kaynağı biter.Aslında evde kullandığımız pillerde böyle bir yapıya sahiptir,sonuçta biterler.

 

 • BÜYÜLT Yazıyı büyültmek.
 • KÜÇÜLT Yazıyı Küçültmek.
 • TAM EKRAN Tam görmek için.
 • NORMAL EKRAN Normal görmek için.
Yazarın yazarı hakkında merak edebilecekleriniz ve yazarın kendini açıklaması
 • Hakkında ne biliyorsunuz?
 • Hobileri nelerdir?
 • Sosyal Paylaşımdaki yeri neresi?
 • Merhaba Ben

Bu yazı için 7 yorum yapılmış.Bir yorum da sen ekleyebilirsin !
 1. Bloodman - 21 Kasım 2012 - 22:52-Cevapla

  Off! Şimdi bi deneyeyim ben bunuda.Elektrikler felan neyin giderse bu yöntem ile yarım saat bilgisayarın başında dururum belki 🙂 Tabiki de şaka. Ama çok ilginç gerçekten insanun aklına gelecek şey değil.

 2. ramazan - 21 Ocak 2013 - 13:54-Cevapla

  süper.

 3. hamza balkan - 24 Nisan 2013 - 22:04-Cevapla

  arkadaşlar yukarıda bahsedilen limondan elektrik üretmeye çalıştım. Ama bir türlü başaramadım. Neden olabilir acaba, üç limonu yan yana koyup, limonlar arasında ince bakır kablo ile üç limon arasında bağlantı yaptım. ama 1,5 voltluk ampül neden yanmıyor. limon eski olsun deniliyor ama, yenisini de yaptım olmuyor. neden acep bilgisi olan varsa sevinirim.

 4. ELİZABETH HAJAR - 28 Nisan 2013 - 14:27-Cevapla

  http://www.enteresan.com/haber/super-sarjli-limon-pili.73r.4.1.html
  BU SİTEDEN BAKMALISIN
  KOLAY GELSİN

 5. mehmet - 29 Nisan 2013 - 20:20-Cevapla

  bence 8 tane limon kullanın hem daha kesin olur bide ampul yakmaya çalışmayım voltmetre ile voltu ölçün.

 6. ramazan - 22 Mayıs 2013 - 21:32-Cevapla

  çinko tükendiğinde çinkoyu değiştirirse let yanarmı

 7. avşin - 06 Mayıs 2014 - 15:08-Cevapla

  süperr tek kelimeyle harika çook saolun yaa :*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>