Bilgilendirme Resimleri
YAYIN PANOSU

Dünyanın En Derin Çukuru:Mariana Çukuru


İnanılması güç ama bu çukur tam 11 km derinliğinde ve dünyanın bilinen en derin çukurudur.Okyanusun en derin noktası Pasifik Okyanusu’nda, Guam adasinin Güney batısındaki Mariana Çukurudur. Derinliği tamı tamına 11033 metredir tabi derinliği tam bir hesap olmadığı için bazı kaynaklarda 10923 gibi rakamlarda geçmektedir. Bir kilogram ağırlığındaki bir cismin okyanusun en derin noktası olan Mariana Çukuru’na ulasması tam bir saat alır,sizcede bu süre biraz fazla değilmi oysaki bizler yüzdüğümüz yerlere taş atacak bile olsak en geç 3sn gibi bir sürede batmaktadır.

mariana-cukuru

Çukurun resmini yan tarafta görebilirsiniz.Eminim bu fotoğraf sizlere derinliği hakkında az da olsa yorum yapabilme özelliğini kazandırmıştır.Bu çukurun uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.Mariana çukuru bir insanın ekipmansız,gerekli tedbirleri almadan inemeyeceği kadar yaşamsal tehilike içeren bir çukurdur.Yaklaşık 11 km gibi bir derinlikte olduğu için yerin derinliklerine doğru basınç artmakta ve insanlar için yaşamsal belirtiler kötü etkilenmektedir.

Peki bu çukura inebilen insanlar var mı?

Böyle bir çukur olsun ve insanoğluda merakından çatlasın,hiç olurmu. İlk olarak 1960’da Jacques Piccard ile ABD Donanması’ndan Teğmen Donald Walsh bu çukura Trieste Batiskapı içinde inmeyi başarmışlardır ve o zamanki derinliği 11.5 km bulunmuştur.O zamanını şartlarında basınç etkilerinden korunmak için kullanılan sistemler belli bir zaman içinde tükendiği için inceleme fırsatı fazla bulunamamıştır.1995 yılında ise daha detaylı bir araştırma yapılmış ve Mariana Çukurunun tam olarak 10.921 metre olduğu hesaplanmıştır.Bu hesaplama süresince 3 saat gibi bir sürede derinliğe inilmiş fakat çıkarken ise 5 saat gibi bir sürede çıkılmış bunun nedeni ise derinliğe inerken basıncın aşağı yönde ilerlemelerine sebep olmasıdır.Son olarak 25 Mart 2012 tarihinde Jamses Cameron kendi tasarladığı “Dikey Tüp” ile derinliğe dalmıştır.Bugünün teknolojisinin gelişmiş olması sebebi ile dalış-çıkış sırasında geçirsiği zaman sadece 3 saat olmuştur.İnsanoğlunun merak duygusu ne kadar taze kalırsa bu incelemelerde gelecek yıllarda o tazelikte devam edecek gibi gözüküyor.

Canlı yaşamı var mı bu çukurda?

Birçok araştırmanın ardında o derinlikte,o basınç altında yaşayabilen ve yaşamını volkanik püskürmelerden oluşan bakterilerin oluşturduğu enerji kaynakları ile sürdürebilen balıklar,yengeçlere tabikide enerjiyi sağlayan bazı küçük mikroorganizmalara rastlanılmıştır.Buradaki canlıların ise çok eski zamanlardan beri orada yaşadığı ve o koşullara dayanıklı yapıda oldukları idda edilmektedir.

Aşağıdaki video ise National Geographic‘in paylaştığı ve Jamses Cameron’un Mariana çukuruna girme projesinin bir tanıtım filmidir.Umarım yardımcı olur.

  • BÜYÜLT Yazıyı büyültmek.
  • KÜÇÜLT Yazıyı Küçültmek.
  • TAM EKRAN Tam görmek için.
  • NORMAL EKRAN Normal görmek için.
Yazarın yazarı hakkında merak edebilecekleriniz ve yazarın kendini açıklaması
  • Hakkında ne biliyorsunuz?
  • Hobileri nelerdir?
  • Sosyal Paylaşımdaki yeri neresi?
  • Merhaba Ben

Bu yazı için Henüz yorum yapılmamış.Bir yorum da sen ekleyebilirsin !

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>